Bevezető szöveg

Bázel és Gödöllő. Mi köti össze ezt a két várost? Például egy a nők helyzetének javításáért létrehozott együttműködés.

Két női szervezet fogott össze annak érdekében, hogy tapasztalatcserén keresztül segítsék egymás munkáját, ezzel pedig közvetve célcsoportjukat, a nőket. A REGINA Alapítvány és a Fraune_oase közös projektben vállalta, hogy feltérképezi, - ki-ki a saját hazájában - a nőket támogató ellátó rendszert, beleértve női tereket, szociális hálót, jogi hátteret, intézményi keretrendszert, segítő civil szervezeteket. Az eredményeket összehasonlítva és elemezve kívánjuk fejleszteni szolgáltatásainkat.

A honlapon megjelentetett projekteseményeket követve Ön is részese lehet munkánknak, felhasználója a kutatásból, összegző dokumentumokból szerezhető információknak.

Basel and Gödöllő. What connects these two cities? For example a cooperation created to improve the situation of women.

Two women house associations came together with the aim to help each other in their daily work through experience exchange and to help with this indirectly their target group – the women. The REGINA foundation from Gödöllő and the association frauen_oase from Basel have appointed in their common project that they will create a database - each organisation in their home country- which will sum up the available help services for women in both countries. This includes information about women topics, the social network, the legal background, the institutional framework and the helping civil organisations. With the analysis and comparison of these results they hope to improve their service.

In following the current project activities, you can also take part of our work, be a user of our research and provide yourself with all the information in the available documents.

2013. február 4., hétfő

Bázeli tanulmányút

2013. január végén ötnapos tanulmányúton volt a REGINA csapata Bázelban (projektmenedzser, 2 gender szakértő, 1 ifjúságvédelmi szakember). A tanulmányút célja az volt, hogy megismerkedjünk néhány Bázelben működő segítő szervezettel, különös tekintettel a nőket segítő szervezetekre. További célunk volt, hogy egyfajta rálátást kapjunk arra vonatkozólag, hogy milyen körülmények között, milyen háttér támogatással dolgoznak ezek a szervezetek.
Első utunk természetesen projektpartnerünkhöz, a frauen_oase-hoz vezetett. A frauen_oase (oázis nőknek) 20 éve fogad bajban lévő nőket. Eredeti célja, hogy a drogfüggőknek nyújtson segítséget. De ma már nemcsak nekik, hanem például prostituált nőknek is igyekszik segíteni. Férfiak részére nem nyitott a ház.

Két éve jelentek meg a magyar prostituált nők a házban. Jelenleg 60 magyar nő van a kliensek között. Hetente egyszer magyarul beszélő segítő tud velük beszélgetni. Nehézséget okoz azonban, hogy a többi napokon nem tudnak velük kontaktusba lépni, mert az esetek többségében nem beszélnek idegen nyelvet a magyar nők.
A frauen_oase-nál a betérők ingyen étkezhetnek, mosakodhatnak. Nagyon olcsón tudnak maguknak ruhát vásárolni, és a pincében szintén nagyon olcsón kimoshatják ruháikat. Kapnak olyan szóróanyagokat, melyeken számukra értékes információk vannak, ilyen szórólapot magyar nyelven mi is láttunk a frauen_oase-nál. 

Óvszert, tisztálkodási szereket is vehetnek ingyen a nők.  Havi 1 alkalommal orvosi ellátásban is részesülhet, az, aki betér a házba. Szakorvoshoz is elkísérik a frauen_oase szociális munkásai a rászorulókat, ha a frauen_oase orvosa nem tud nekik segíteni.
A nők rendelkezésére áll egy számítógép, ahol internetezhetnek, skypeolhatnak. Innen tudnak kapcsolatot létesíteni a magyar nők a REGINA Alapítvány munkatársával is, jelenleg havonta 1 alkalommal. Ez igény szerint további alkalmakkal egészülhet ki.
A frauen_oase hétfőn, kedden, szerdán és csütörtökön van nyitva, többnyire az esti órákban.
További információk: http://www.frauen-oase.ch/ 

Következő utunk a MaKly-ba vezetett. A MaKly családok központja, nevét két kerület nevéből kapta, melynek a határán található (Matthaus és Klybeck). Ebben a két kerületben él a legtöbb külföldi bevándorló vagy csak Bázelben tartózkodó. Ők látogatják a legtöbben a MaKly-t, de a cél az, hogy mindenki jöjjön ezekből a kerületekből, hogy a családok ne érezzék magukat egyedül, hogy társaságra találjanak, és tartalmas programokban vegyenek részt. 18 éve működik a szervezet. 

Több hasonló családi központ is található Bázelben, a különbség az a többihez képest, hogy itt igyekeznek plusz tevékenységekre is pénzt összegyűjteni. Ilyenek például a különféle képzések, tanácsadások, kézműves foglalkozás, közös főzés, stb.
További információk: http://www.quartiertreffpunktebasel.ch/ 

Következő látogatásunk egy önsegítő csoportok létrejöttét és működésük támogatását biztosító központba vezetett. Ez a Zentrum Selbsthilfe volt. Tudomásunk szerint Magyarországon nem működik olyan hely, ahol egyszerre ennyiféle önsegítő csoport működését indukálták volna. Ezek száma ugyan is 180 körül van jelenleg. 

A kezdeményezés 31 évvel ezelőtt indult. A hozzájuk fordulóknak segítenek hasonló helyzetben lévő emberekkel kapcsolódni, majd megalakítani az önsegítő csoportot, mely utána "önjáróként" működik tovább. Időnként a segítők részt vesznek a beszélgetéseken, tanácsot adnak, segítenek a működésben. A találkozók helyszíne lehet a Zentrum Helbsthile vagy más találkozópontok, kávézók, éttermek, stb. 
A csoportok a segítő központban bérelhetnek nagyon kedvezményes áron egyes foglalkozásaikhoz termet, műhelyt.
További információk: http://zentrumselbsthilfe.ch/ 

Frauenhaus - védett nőház, következő látogatásunk helyszíne.
30 éve működik ez a ház Bázelban. Párkapcsolati erőszak női áldozatai és gyermekeik kaphatnak itt menedéket. 10 nő részére van hely, gyerekekkel együtt összesen 17 fő részére. 6 tanácsadó dolgozik a szervezetnél, további 3 személy (vezető, titkárnő, házvezetőnő), akik a működést biztosítják, és 14 önkéntes is van, akik a hétvégi, éjszakai ügyelet biztosításában vesznek részt. 
A védett ház gyakorlatilag mindig tele van, de ez nem azt jelenti, hogy a rászoruló nőknek nem tudnának segíteni. Először is azért, mert sok más segítő szervezet is van, másrészt messzebb lévő védett házakban szinte minden esetben találnak helyet a menekülőnek. A nők elég rövid ideig maradnak a házban (tavaly átlag 37 napot töltöttek itt). Ennyi idő alatt hatékony segítséget kapnak a szociális ellátó rendszer révén lakhatás,  állás lehetőség, gyermekek elhelyezése terén.
További információk: http://www.frauenhaus-basel.ch/ 

ALIENA - magán alapítvány, az utcai prostituáltak segítésére. Ez volt az utolsó látogatásunk Bázelban.

Az ALIENA háza abban a városnegyedben található, ahol az utcai prostituáltak dolgoznak. 10 éve létező szervezet. 2 fő dolgozik félállásban az alapítványnál, és önkénteseik is vannak. Szolgáltatásaik közé tartozik a tanácsadás (jogi, egészségügyi), orvoshoz kísérés, pénzbeli segítségnyújtás, ingyen étkezés hetente 1 alkalommal. Hétköznap vannak nyitva, de sürgős esetben a nyitvatartási időn kívül is rendelkezésre állnak.
További információk: http://aliena.ch/ 

Látogatásaink során betekintést kaptunk a szervezetek mindennapi működésébe. Finanszírozási háttérről, a szakmai munkáról, mindennapokról, az őket támogató szociális hálóról láttunk egy összképet, mely nagyon hasznos volt hazai munkánkhoz.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.