Bevezető szöveg

Bázel és Gödöllő. Mi köti össze ezt a két várost? Például egy a nők helyzetének javításáért létrehozott együttműködés.

Két női szervezet fogott össze annak érdekében, hogy tapasztalatcserén keresztül segítsék egymás munkáját, ezzel pedig közvetve célcsoportjukat, a nőket. A REGINA Alapítvány és a Fraune_oase közös projektben vállalta, hogy feltérképezi, - ki-ki a saját hazájában - a nőket támogató ellátó rendszert, beleértve női tereket, szociális hálót, jogi hátteret, intézményi keretrendszert, segítő civil szervezeteket. Az eredményeket összehasonlítva és elemezve kívánjuk fejleszteni szolgáltatásainkat.

A honlapon megjelentetett projekteseményeket követve Ön is részese lehet munkánknak, felhasználója a kutatásból, összegző dokumentumokból szerezhető információknak.

Basel and Gödöllő. What connects these two cities? For example a cooperation created to improve the situation of women.

Two women house associations came together with the aim to help each other in their daily work through experience exchange and to help with this indirectly their target group – the women. The REGINA foundation from Gödöllő and the association frauen_oase from Basel have appointed in their common project that they will create a database - each organisation in their home country- which will sum up the available help services for women in both countries. This includes information about women topics, the social network, the legal background, the institutional framework and the helping civil organisations. With the analysis and comparison of these results they hope to improve their service.

In following the current project activities, you can also take part of our work, be a user of our research and provide yourself with all the information in the available documents.

2013. június 30., vasárnap

A nők helyzete 2013-ban - Tanulmány a magyar nőket érintő szociális hálóról, a nők elleni erőszak jogi hátteréről és az egészségügyi helyzetről

A közös projektben mindkét fél vállalta, hogy elkészít egy összefoglaló tanulmányt a saját országát illető szociális ellátó rendszerről, a nőket érintő erőszakos cselekedetek törvényi szabályozásáról, és az egészségügyi rendszerről.
Az alábbiakban a magyarországi helyzetről kapunk áttekintést.

http://www.reginakozpont.hu/haz/files/Nok%20helyzete_2013.%20Szociol%C3%B3giai%20tanulm%C3%A1ny.pdf





Részlet a tanulmány bevezetőjéből:

"A magyarországi női civil szervezetek véleménye szerint nem sikerült a rendszerváltás óta érdemileg elősegíteni a nemek közötti egyenlőség ügyét és annak megfelelő jogi, politikai illetve intézményrendszerét létrehozni. A nőkkel szembeni diszkrimináció a mai napig nem kap kellő figyelmet sem az intézkedések, sem a politikai gondolkodás során.

Magyarországról éppen ez év tavaszán készítette el legújabb ajánlásait a CEDAW Bizottság a nők diszkriminációs helyzetére vonatkozóan. A Bizottság számos olyan területet talált, amelyben nem hogy előrelépés, de sajnos visszalépés történt a jelenlegi kormányzati időszak óta. A kormány megszüntette a nők és férfiak egyenlőségével foglalkozó intézményrendszert, a családpolitikai nyilatkozataiból pedig rendre az derül ki, hogy a nőket főként, bár nem kizárólagosan egy gondozói, otthoni szerepkörben látják.

A Bizottság többek között kérte, hogy a kormány segítse elő a nők foglalkoztatását, hagyjon fel a nők szexuális és reprodukciós jogait negatívan érintő döntésekkel, a nemek közötti egyenlőség kérdését építsék be az oktatáspolitikába, rendezzék a partnerbántalmazásra vonatkozó jogszabály ügyét és biztosítsanak az áldozatok (családon belüli erőszak, emberkereskedelem, prostitúció) számára megfelelő védelmet és rehabilitációt (nincs például elegendő menedékház az áldozatoknak), vezessenek be átmeneti intézkedéseket, például kvótákat a nők és a férfiak egyenlő képviseletére a politikában. A bizottság külön kiemelte, hogy a magyar állam még mindig nem fordít elég figyelmet a hátrányos helyzetű csoportokhoz tartozó nőkre, így például a roma nők, a fogyatékossággal élő, a szegénységben, a vidéken élő nők, avagy a menekült nők problémáira."


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.